ZAPIS PARODONTALNEGA STANJA
Pri zapisu parodontalnega stanja se s topo sondo ocenjuje količino mehkih zobnih oblog, globino sondiranja, krvavitev ob sondiranju, umik dlesni, majavost zob in prizadetost koreninskih razcepišč.
Normalne globine sondiranja se gibljejo med 1mm in 3mm. V kolikor izmerimo večjo globino sondiranja je potrebno zdravljenje.
Zdravljenje poteka po fazah. Najprej se izvede higienska faza, ki vključuje poduk in motivacijo ustne higiene in odstranitev zobnega kamna nad in pod robom dlesni. Če po higienski fazi globine sondiranja ostanejo večje od 5 mm in ta mesta ob sodiranju krvavijo, se opravi zdravljenje pri specialistu parodontologu.
Z zapisom parodontalnega stanja se diagnosticira stanje obzobnih tkiv.
Odstranitev zobnega kamna
Če določene predele v ustni votlini slabše očistimo, tam zastajajo mehke zobne obloge, ki počasi mineralizirajo v trde zobne obloge- zobni kamen.
Zobni kamen je zaradi hrapave površine mesto zadrževanja mehkih zobnih oblog, ki povzročajo vnetje dlesni, nezdravljeno vnetje pa vodi v parodontalno bolezen.
Za odstranitev zobnega kamna uporabljamo strojne (ultrazvok) in ročne (kirete) inštrumente. Postopek je praviloma neboleč, če pa je zobni kamen globje pod robom dlesni pa se uporabi lokalno anestezijo.
Vsaj 1x letno in ne bo težav.
Antimikrobna fotodinamična terapija z laserjem
Laser uporabljamo pri zdravljenju parodontalnih obolenj. S pomočjo barvila se bakterije, ki povzročajo infekcije obarvajo, senzibilizirajo in po izpostavljenosti svetlobi ustrezne valovne dolžine in gostote energije uničijo.
Terapija je povsem neinvazivna, izjemno učinkovita in brez stranskih učinkov.
Laser uporabljamo tudi za zdravljenje aft in herpesa.
Peskanje zob
Pri peskanju zob s posebnim prahom pod pritiskom (kalcijev karbonat ali delci sode bikarbone) in vodo odstranimo mehke zobne obloge in zabarvanja s površine zob.
Vzrok površinskih zabarvanj je lahko posledica kajenja, slabe ustne higiene, zdravil in vitaminov (železo), pigmentirane hrane in pijače (kava, rdeče vino, pravi čaj,…)
Peskanje zob se priporoča maksimalno 2x letno.